Rynek nieruchomości w największych miastach – kierunek zmian w 2019 roku

Duże miasta tradycyjnie cieszą się nieprzerwanym zainteresowaniem ze strony potencjalnych nabywców mieszkań. Dynamiczny napływ nowych mieszkańców, przybywających w poszukiwaniu korzystniejszych warunków zarobkowania, tworzy rosnący popyt na lokale mieszkalne, niejednokrotnie przekraczający podaż. Młode rodziny, stawiające pierwsze kroki we wspólnym życiu, skorzystają na uważnym śledzeniu warunków na rynkach nieruchomości w największych miastach Polski.

Wielkie miasta – rynek pierwotny

Rynek pierwotny sprzedaży mieszkań w dużych miastach rozwija się zadziwiająco prężnie, biorąc pod uwagę nieustająco rosnące ceny (w 2018 roku średnio o 8,5%). Nieustającą popularnością cieszyć się będą nieruchomości w miastach takich, jak Warszawa, ale Szczecin czy Poznań zaczynają doganiać pod tym względem stolicę. W 2019 popyt na mieszkania w tych miastach utrzyma tendencję wzrostową, a popularność zdobywać będą także lokale w dzielnicach dotychczas uważanych za mało atrakcyjne, co pociągnie za sobą kolejne wzrosty cen. W pewnej mierze zatrzymać go mogą tylko stopy procentowe kredytów – o ich alarmującym wzroście w rozpoczynającym się roku informują analitycy finansowi.

Co ciekawe, dobrze sprzedają się lokale ze wszystkich półek cenowych, nie tylko te najtańsze. Przyczyną tego jest fakt, iż rosną nie tylko ceny lokali – rosną także zarobki (średnio o 25%) oraz oczekiwania potencjalnych nabywców. Dla wielu młodych, aktywnych osób przy wyborze mieszkania decydującą rolę grać będzie nie cena za metr kwadratowy, a nowoczesne wyposażenie i dogodna lokalizacja. Odpowiedzią ze strony deweloperów stają się inwestycje w osiedla położone przy parkach, w mniej zanieczyszczonych częściach miast, dogodnie skomunikowane z centrum.

Wielkie miasta – rynek wtórny

Na rynku wtórnym nieruchomości w miastach takich, jak Warszawa czy Szczecin, możemy zaobserwować podobne tendencje, co w przypadku rynku pierwotnego. Tu również ceny idą w górę – powoli, ale nieubłaganie. Ale na przykład już Poznań oferuje spadki cenowe potencjalnym nabywcom. Tak czy inaczej, osoby decydujące się na sprzedaż nieruchomości obecnie na pewno zarobią na takiej transakcji. Niekoniecznie jednak rosnące ceny powinny stanowić powód do niepokoju dla poszukujących lokalu.Przy zakupie mieszkania najistotniejsza okazuje się w końcu proporcja pomiędzy dochodem rodziny a ceną lokalu, a wydaje się pozostawać na w miarę stałym poziomie, z tendencjami do wzrostu.

Po kilkuletnim boomie na kawalerki zainteresowanie budzą ponownie nieruchomości o większym metrażu – nawet do 60-70 mkw. Dobrze sytuowani Polacy coraz częściej będą także podejmować decyzje o przeniesieniu się z rodzinami na tereny podmiejskie lub na obrzeża wielkich miast. Mają na to wpływ między innymi niepokojące doniesienia o wpływie smogu na zdrowie oraz pragnienie odizolowania się od miejskiego zgiełku, przy jednoczesnym utrzymaniu zalet niewielkiej odległości do miasta. Dlatego na rynku wtórnym zainteresowanie będą budzić też domy wolnostojące, zlokalizowane poza ścisłymi centrami.